0 Views

Taşyatağı

Çakmaktaşlardaki “taşyatağı” gerçekten Portekiz de ! Dağın kenarına kurulu Monsanto kasabasnıdaki dev taşların arasına kurulu taş evler, ve  taşlardan kazılmış sokaklar inanılmaz bir görüntü oluşturuyor, ve hemen akla Çakmaktaşlardaki taş ev ve sokaklı “taşyatağı”nı hatırlatıyor.

Bölgedeki imar kanunları sayesinde kasaba orijinalliğini korumayı başarmış ve adeta bir açık hava müzesi gibi.Kasabada evlerin üstünde, arasında koca koca kayaların yanısıra, direk dev kayaların oyulup kapı pencere takılmasıyla oluşan evler bile var.Kasabanın daracık sokakları anca bir eşşeğin sığacağı kadar geniş, bu yüzden ulaşım bayağı zor, ama çekilmeye değer bir çile, göreceklerinizi düşündüğünüzde.Gitmek isteyenleriniz varsa, bağlı olduğu Idaha-a-Nova belediyesinden 12 km. uzakta.Ha bu arada kasabaya -nedendir bilinmez- 1938’de “Portekiz’in En Portekizli kasabası” ünvanı verilmiş.Portekizde belki taştan ev yapmak gelenek olmasa da, Portekiz mimarisinin örneklerini yansıtan evlere de sahip kasaba.

Aşağıda kasabanın diğer ilginç resimlerine bakabilir; başka ilginç bir kasaba için ; “Köstebek Kent” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın