0 Views

Sarı geldi boz gitti

Kutup ayıları sandığınız gibi beyaz değildir, tüyleri transparan olduğu için bukalemun gibi renk değiştirirler.Yani siz kutup ayısını sadece doğal olarak kutupta gördüğünüz için, buzların arasında beyaz olarak biliyorsunuz ancak mesela günbatımında veya gündoğumunda turuncuya, kırmızıya çalar.

Hatta kutup ayılarının derileri siyahtır ! Tabi ki böyle kalsalar büyük problem olurdu, avlanamaz aç kalırlardı bembeyaz ortamda simsiyah bariz bir şekilde gezerek.Allahtan, derilerinin üzerindeki 10cm’lik yağ tabakasının üzerinde yukarıda bahsettiğimiz kalın koruma tüyleri vardır.Bu tüyler 5-15 cm arasında değişir vücudunun farklı bölgelerinde.Mesela kutup ayılarının erkek olanlarının ön ayaklarında aslan yelesine benzer tüyleri vardır ve bu tüyler 14 yaşına kadar uzamaya devam eder.

Kutup ayıları 10 °C’nin üzeri sıcaklıklarda kürkü neredeyse görünmez olur.Mayıs ve Ağustos ayları arasında tüy doken kutup ayılarının beyaz kürkleri yaşlandıkça sararır ve sıcak ortamlarda veya kilit altında tutulurlarsa yosun bağlar ve yeşile çalar.

Başlıkta yer verdiğimiz gibi bir lafı vardır eskilerin “sarı geldin boz gideceksin” diye, yani ayı geldin ayı gideceksin manasında, ayıların ayılığı değişmese de renklerinin değiştiği kesin (:

Bir cevap yazın