0 Views

Övünüyor bir de

Amerika’da bir restoran 100 yıldır kızartma yağını değiştirmeden burgerlerini aynı yağda pişiriyor ! Fast Food restoranlarında kızartma yağını sık değiştirmemelerinden şikayet edilir sıkça ama 100 yıl da bir yağ değiştirilmez mi ! Memphis eyaletindeki “Dyer’s Burger”, 1912 kuruluş tarihiyle, Amerika’nın ilk hamburgercilerinden biri.Ve açıldıkları günden beri burgerleri kızarttıkları yağı değiştirmiyor ve bununla övünüyor.Yetkililer, yağın her gün süzülüp filtrelendiğini söylese de, bize hala mantıklı gelmiyor.

1912’de “doktor” lakaplı Elmer Dyer tarafından kurulan restoran dünyanın en ünlü ve en lezzetli olarak adledilen hamburgercilerinden biri, ve sık sık “gidilmesi gereken yerler” listelerinde yerini alıyor.Lezzetinin bu değişmeyen “gizli” yağdan geldiğini öne süren restoran 1935’te el değiştirse de, gelenek değişmedi.Çalıştığı yeri satın alan işçi, restoranın ismini de mirasını da devam ettirme kararı aldı.Restoran zaman içerisinde yer değiştirse de, yağ sürekli yeni yere taşındı, hem de silahlı polis eskortları eşiliğinde !

Restoranın sloganı var mı bilmiyoruz ama yoksa biz önerelim; “Değişmeyen yağ, değişmeyen lezzet !” 😛

Dipnot: yanlış olmasın, yazıdaki resim temsilidir, restoranın mutfağının ve fritözünün bu şekilde olmadığını düşünmek istiyoruz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın