500 Views

Vay anasını

Ölümsüzlüğün formülü bulundu (gibi) ! Bilim adamları “ölümsüz” olan bir kaç canlıdan biri olan bir deniz anası türü üzerinde yaptığı çalışmalarla ölümsüzlüğün formülünü araştırıyorlar.

Bilimsel adı Turritopsis Nutricula olan deniz anasının ölümsüz oluşunu şöyle açıklayalım en basit şekilde; bu türün hayatının 2 evresi vardır, plankton-deniz anası yani bebeklik-olgunluk diyebiliriz.Bu deniz anası bu iki evre arasında gidip gelebiliyor, yani istediği zaman bebekliğine dönüp plankton haline gelerek ölümden kaçmış oluyor bir nevi.Hani hep deriz ya tekrar işte şu yaşta olsam filan işte bu tür olabiliyor : D

Teknik olarak, bu değişim sırasında ölü hücrelerin yerine yenileri üretildiği için kronolojik olarak en yaşlı canlı diyemeyiz ancak biyolojik olarak “ölümsüz”ler.Yani dış bir etkene maruz kalmadıkça, diğer hayvanlar tarafından yenmek vb. normal yaşam sürecinde ölmüyorlar.

Karayip denizinin sıcak sularında keşfedilen tür en fazla 4-5 mm boyutunda.

Bilimadamları bu deniz anasıyla dolu odalarda yaptıkları deneyde bu deniz anasının artıklarıyla dolu sulara maruz kalanların yaşamlarının 10 seneye kadar uzadığı görüldü ! Çalışmalar devam ediyor, formül netleşinceye kadar biz de ne yapacağımıza karar verelim ölümsüz olmamız halinde..

Peki siz ölümsüz olmak istermiydiniz ? Ölümsüz olsanız neler yapardınız ? Veya bu canlı gibi bir genç bir yaşlı olabilseniz .. ?

1 Yorum

Bir Cevap Yazın