100 Views

Oraya 1865’ten beri giden geri dönmedi evlat

Rusya’daki “Ölüm şehri” Dargavs’a giden geri dönemiyor ! Rusya’nın Kuzey Osetya bölgesinden geçen 5 sıradağın birine kurulu olan şehir, hakkındaki şehir efsaneleri ve hikayelerin yanısıra, ulaşım zorluğundan dolayı da pek popüler bir gezi mekanı değil.

Bölgeye dar, virajlı ve puslu tepeleri aştıktan sonra varabiliyorsunuz.Sisli dağ havasının arasından görebildiğiniz kadarıyla şehir bir tepe üzerine kurulu beyaz evlerden oluşuyor.İşte şehre ününü kazandıran da bu evler.Beyaz evlere benzeyen bu yapılar, sayısız taş kriptolar aslında.Çocukken birbirimizi korkutmak için derdik ya “Olm, burası var ya eskiden mezarlıkmış”, aha orası işte burası.Eski Osetyalılar sevdiklerini bu kriptolara gömermiş, bina ne kadar yüksekse, içinde o kadar çok ölü gömülü demek.Bilinen en eski kripto ta 16.yy’a gidiyor.

Bölgeyi ziyaret  eden ender kişiler arasında bir kaç arkeolojist bulunuyor.Bulgular ise ilginç.Mesela yapılan kazılarda ölülerin kayık içinde gömüldüğü görüldü.Hiçbir yerinde akarsu bulunmayan yere kayıkların nereden geldiği gizemini korusada, efsaneye göre, ruhlar cennete gitmek için bir nehri geçmek zorundaymış, botlardan buradan gelmiş.Diğer bir ilginç detay her kriptonun önünde bir kuyu bulunması.İnanca göre, Osetyalılar ölülerini gömdükten sonra, kuyuya bir bozuk para atarlarmış.Eğer para dibe düşerse, ruhun cennete eriştiğine işaretmiş.

Sınırdışı kalan bazı binalar ise, suçluların kriptoları.Ayrıca bir başka hikayeye göre, ölünce onu gömecek kimsesi olmayanlar, ailesinin kriptosuna girip, ölümü beklerlermiş, ölmeden mezara girerlermiş yani.

Bir cevap yazın