0 Views

Ohalimpiyatlar

Halat çekme, sek sek, canlı güvercin vurma, düello eski resmi olimpik oyunlardan bazıları ! Diğer ilginç olimpik oyunlar arasında, nefes almadan en uzun sualtı yüzme, 25 kg atışı (25 kg bir taşı direğin üzerinden atmaktan ibaret), ipe tırmanma gibi örnekler vardı.Olimpiyatlar zaman içerisinde çok değişti ve bu sporların neredeyse hiçbiri artık resmi olimpik oyunlar arasında yok veya benzerleri var, ancak görülen o ki olimpiyatlar eskiden şimdiki kadar sıkıcı değilmiş; olimpiyatlar bu kadar ticari ve kurumsal olmadan önce daha çok dışarda oynadığımız çocuk oyunlarını andıran daha eğlenceli oyunlardan ibaretmiş.

Mesela bahsettiğimiz canlı güvercin vurma dalında, 300’ü aşkın güvercinin vurularak, 1900 Paris Olimpiyatlarını kan ve tüy içinde bırakmıştı.Çok tepki almış olacakki, daha sonra canlı hayvan avlama olimpiyatlardan kaldırıldı.Kulağa daha da ürkünç gelen western tipi “Düello” da bir dönem resmi daldı, ancak tabi sporcular birbirlerine değil, göğsünde hedef olan mankenlere ateş ediyorlardı.

Sizi bilmem, ama tüm bu tuhaf dallar bizim aklımııza çocukluğumuzun çizgi filmi Laff-a-Lympics geldi (: Hatırlarmısınız bilmiyoruz ama bir bölümüden kısa bir kesit:

http://www.youtube.com/watch?v=S2OIP1JXwGo

Bir cevap yazın