100 Views

Mırıldanmayı kes

Burnunuzu kapatırsanız mırıldanamazsınız ! Mırıldanmak aslında sesi burnunuzdan çıkmaya zorlayarak kelimesiz sesler çıkarmaktır, ister ağzınız kapalı ister açık.Bu yüzden burnunuzu kapattığınızda mırıldanamazsınız.

Mırıldanmak, hayvanlarda ve ilk insanlarda iletişim yolu olarak kullanılmıştır.Tıpkı esnemenin de bir iletişim yolu olduğunun düşünülmesi gibi.Özellikle hayvanlar, mırıldanmak suretiyle sürüdeki diğer hayvanları güvende oldukları konusunda bilgilendiriyorlardı, yani asayişin berkemal olduğunu.Çünkü mırıldanma belli belirsiz bir sestir, yüksek sesle ileteşecek olsalar, düşmanlarının dikkatini çekebilir.Bunun tam aksine, tamamen bir sessizlik ise tehlikeyi ifade eder.Darwin’in gözlemlerine göre, bir önceki sebepten dolayı, düşmanlarına yerlerini belli etmemek için bazı hayvanlar, (özellikle atlar ve danalar), tehlike anında tam bir sessizliğe bürünerek, tehlikenin veya düşmanın yönünü birbirlerine işaret ederler.

İnsanlarda da bu yüzden tam bir sessizliğin ürpertiye sebep olması bu mirastandır.Bu yüzden hafif bir mırıldanma veya ninni sessizliği bozduğu için yatıştırıcı etki yapar.Belki de bazılarımızın bütün gece TV açık uyuması bundandır 🙂

 

Bir Cevap Yazın