0 Views

Yaz aşkından, kelebekten bile kısa ömürlü

Ömürleri sadece 3 saat olan “mayıs sineği”nden esinlenen Nike, aynı isimle kasti olarak kısa ömürlü bir ayakkabı üretmişti.

Öncelikle sineğe, daha sonra ayakkabıya değinelim; “mayıs sineği” veya ömrüne atfen “birgün sineği” olarak bilinen ve dünya çapında 2.000’den fazla çeşidi olan bu sinek, erişkinliğe ulaştıktan sonra yalnızca 3 saat hayatta kalabiliyor.

Bu sineğin ömrü kısa olduğu kadar, doğum ve büyümesi de bir o kadar uzun ve çileli ! Çiftleştikten sonra bu sineğin dişisi bir nehrin yüzeyine yumurtalarını bırakır.Su yatağının dibine çöktükten 45 gün sonra yumurtalar larvaya dönüşüyor.Sonra bu larva bir tünel alyapısı kazıyor ve metrekarede 400 üyeye varan koloniler oluşturuyor ! 3 yıl sonra yerin altından çıktıktan sonra “daha gün yüzü görmeden”, bir metamorfoza daha giriyorlar.Tüm bunlara katlandıktan sonra “aha da mayıs sineği oldum” der demez, malesef bu canlının keyfini çıkarmak için sadece 3 saat kadar bir vakti var.

Ayakkabıya gelince, Nike koşucular için özel olarak tasarladığı bu “MayFly” -mayıs sineği- modelinde, sinekten esinlenerek, ultra hafif, ancak bir o kadar kısa ömürlü, sizi yarı yolda bırakmasa bile uzun vadede güvenemeyeceğiniz bir ayakkabı üretti.Normal koşu ayakkabılarına göre 2-3 kat daha hafif olan bu ayakkabı, 64 mil veya 100 km. kadar gidebilecek şekilde tasarlandı.Tasarım olarakta kanada benzeyen bir desen ve mayıs sineğinin rengini almıştı ayakkabı.

Bir cevap yazın