0 Views

Manyak mıdır nedir

Yeni Zelanda’daki “Kea” türü papağanlar arabaların cam lastiklerini yiyor ve türlü plastik eşyalarınızı çalıyor.Yeni Zelanda’ya özgü, yoğunlukla “Güney Ada”sında yaşayan ve boyları ortalama 48 cm ( yarım metre !) olan bu dev papağanlar meraklı olamaları ile biliniyor.İlginç bir şekilde özellikle plastiğe zaafı olan kuşlar, ziyaretçi turistlere zor anlar yaşatıyor.Dağda yaşayabilen tek papağan türü olan bu kuş, bir boşluğunuzda hemen sırt çantanızı, cep telefonunuzu veya pasaportunuzu götürebilir.

Papağanlar oldukça uzun ömürleriyle bilinir ancak bu türün ömrü malesef o kadar uzun değil hatta aşırı kısa ! Kealar genellikle -%60- daha 1 yaşını doldurmadan hayatlarını kaybediyorlar.Ortalama ömürleri ise 5 yıl olarak biçilmiş.

Beslenme diyeti bayağı geniş olan Kea, solucanlardan kuşlara, tavşan hatta koyun gibi memelilere kadar çeşit çeşit canlı, ve insanlardan artan, düşen veya kendi çaldıkları tereyağ, fındık, elma, havuç, ekmek, makarna ne bulurlarsa normal yiyeceklerle de besleniyor.Koyun demişken, keaların koyunlara saldırdıkları sıkça görülür, hatta eskiden keaların başlarına ödül konmuştu çobanlar tarafından.Ancak güçlü gagası ile koyunların kalın yününü bile delip geçen kealar, daha sonra 1986’da tam koruma altına alındı.

Dışarıdan matrak ve muzur görünen bu hayvanların sürüsüne “sirk” deniyor.Ancak başınıza musallat olduğunda o kadar eğlenceli olmayacağı kesin (:

Bir Cevap Yazın