1.000 Views

Hayat çok kısa

Eğer 16 yaşından büyükseniz, atalarımız olan çoğu mağara adamından şimdiden daha çok yaşadınız..Şöyle ki; üst paleolitik çağda (eski taş devri) ortalama insan ömrü 16 yıldı, çünkü tahmin edersiniz ki, insanlar o zaman şimdiki çocuk yaşta avlanmaya başlıyor, çoğu zaman ava giderken avlanıyordu, bunun dışında yine avlanma esnasında meydana gelen sakatlık veya normal zamanlarda meydana gelebilecek hastalıklar henüz tedavi yöntemleri gelişmediği için çoğu zaman ölümle sonuçlanıyordu.

Bilinen ilk insan türü Homo  Habilis 1.8 milyon yıl önce yaşadı.Modern insan olarak bilinen “Homo Sapiens” ise 100.000 yıl önce evrim geçirdi.Bu zamandan itibaren türümüzün yaşam beklentisi çok hızla yükselirken birden bu artış durdu ve çok uzun bir süredir maksimum yaşam süresi 120 yıl olarak sabitlendi.

Kaynaklarda 150 yıldan çok yaşadığı söylenen insanlar olsa da, bunların çoğu yalan, abartı veya oynanmış rakamlar..Bilimsel olarak kanıtlanan en uzun insan ömrü 118 yıl.

En uzun yaşayan bölge insanı ise Gürcü Abkazlar..Dağlık bölgede sebze odaklı beslenen Abkazlar atalarımız mağra adamlarının aksine ete nadiren yer veriyor ve ortalama ömürleri 100 yıl civarında..

Hayatımız aslında eskisi kadar kısa değil, ortalama ömrümüz 70-80 yıl ama ne kadarını kullanabiliyoruz acaba..? Ne kadar ömrüm kaldı doktor bey isimli yazımıza mutlaka göz atın (:

Bir cevap yazın