0 Views

Korkünç

13’ü çoğumuz uğursuz buluruz, fakat “korkunç” bulanlar da var.Triskaydefobi 13 rakamından korkmaya verilen addır.Fobinin adı 1900’lerde koyulsa da, geçmişi çok daha eski, taa Hammurabi kanunlarına kadar gidiyor.Bu rakamın kayıtlara geçen ilk uğursuz/talihsiz görülüşü, Babilon’da Hammurabi kanunlarından 13.cünün çıkarılmasına dayanıyor, ancak aslında Hammurabi kanunlarında numaralandırma yoktu.Hristiyanlarda ise, İsa’ya ihanet edenin, İsa’nın son yemeğinde masaya gelen 13.cü kişi olduğu söylenir ama incilde kaydı yoktur.

En geçerli sebebi olanlar ise Eski Perslere benziyor.Onlara göre 12 burç 12 ayı kontrol ediyor ve her biri bin yılı temsil ediyordu ve bunun sonunda yer ve gökün çökeceğine inanıyorlardı, hatta her ayın 13’ünde evlerini boşaltıyorlardı.Bu geleneğin adı Sizdah Bedar’dır.

1881’de kurulan “13 kulübü” bu korkuyu yenme amacıyla kuurlmuştu.13 kişi ilk toplantılarını 13 Şubat’ta 13 numaralı salonda yaptılar ve merdivenin altından geçerek falan bilimum batıl şeyleri inadına yaparak, korkularının üzerine gittiler ve hiçbirşey olmadığını görerek batıl inançlarından yavaş yavaş kurtuldular.Sonraları benzer kulüpler çıktı ancak insanların daha bilinçli olması sebebiyle daha sonraları popülerliği kalmadı.

[devlet-bahceli-mode-on]Korkunç kelimesini ele alırsak; kO-rk-UN-Ç, etti mi sana ON ÜÇ ? Tesadüf mü bizce değil [/devlet-bahceli-mode-off] 😛

Ayrıyetten bir de 13.cü cuma korkusu vardır.

Çoğu fobi gibi ismi Yunanca’dan geliyor: İsmi tris-(üç)-kay(ve)-de(on).