200 Views

Kara değil siyah

Aslında kara kediler çok yerde şanslı sayılır, ama barınaklardan alınma oranı en düşük olan kedilerdir.Mesela, Britanya, Japonya ve İskoçya’da kara kedilerin şans getirdiğine inanılır.Ülkemizde de yaygınca varolan bu yanlış kanı, ön yargı , batıl inanç adına ne derseniz  aslında çok yersizdir ve mantıklı bir sebebi yoktur.Tek olası sebebi batı kültüründe cadıların yandaşı olarak görülmeleridir.

Ancak bir dönem iyice azıtan batıl inançlı Orta Çağ insanları çok sayıda kara kediyi katledince, fare nüfusunda inanılmaz bir artış oldu ve ironik “kara ölüm” vebasına sebep oldu.

Almanya’da ise durum biraz karışık;  kedi sağdan sola geçerse kötü şans, soldan sağa geçerse uğur getireceğine inanılır.

Kumarbazlarda da karakedinin yoldan geçmesi uğursuzluk adledilir, hatta böyle bir olay yaşandığında gitmez geri dönerler.

19. yy korsanları ise kedi size doğru yürürse kötü şans, sizden uzaklaşırsa iyi şans olarak görürdü.Ancak bir kedi gemiye binip, inerse, o geminin daha ilk seferinde batacağına inanırlardı.

Bir cevap yazın