0 Views

Herşeyin bi’ zamanı var

Dünyanın ilk zaman kapsülü 8113 yılına kadar açılmayacak.Peki ama neden 8113 ? Tabi ki rasgele seçilmiş bir yıl değil.Tarihte bilinen ilk yıl, M.Ö. 4241, ve kapsül 1936’da hazırlandı, yani 1936’dan , 6177 yıl öncesi.Bu yüzden 8113 yılına gelmek için bu kadar daha zaman geçmesi gerekiyor [/Devlet bahçeli mode off].

Zaman kapsülleri bildiğiniz gibi, o zamana ait şeylerin saklanılıp ilerki nesillerin zamanı geldiğinde açıp öncekiler hakkında bilgi ve fikir sahibi olmaları için hazırlanan kriptolar.Bu ilk kapsülden sonra farklı yıllarda farklı şekillerde zaman kapsülleri yerleştirildi.Hatta uzaya gönderilen zaman kapsülleri bile var ! Ancak tarihçiler tarafından zaman kapsülleri çoğunlukla eleştiriliyor, çünkü hazırlandığı ve açıldığı yıl arasında uçurum oluyor ve hazırlayan ve açan nesil arasında direkt kontakt olmamış oluyor, buna ek olarak sadece hazırlayan kişi ve kesimlerin yaşamını yansıttığı gerekçesiyle de eleştiriliyor.

Mesela biz Türkler bir zaman kapsülü hazırlasak herhalde açanlar şoke olup, yaşadıklarına şükrederlerdi.Düşünsenize bi’ açıyorlar; çıkanlar : Çay bardağı, dantel, tavla, haydar (sopa), bilimum futbol forması hatta futbol topu, piknik tüpü filan..

“Uygarlığın Kriptosu” ismi verilen kapsül aynı zaman da ilginç bir Guinness rekorunun da sahibi: “Gelecekteki biri için ilk başarılı kayıt gömme girişimi”.

Bir Cevap Yazın