708 Views

Her koşulun hayvanı Kutup Tilkisi

Genelde karın içinde bembeyaz görmeye alışkın olduğumuz kutup tilkilerinin aslında hem yaz hem kış için farklı kürkleri vardır.Kamufle olabilmesi için kışın karın içinde beyaz, yazın tundra bitkileri ve kayalar içinde daha iyi saklanabilmesi içinse kahverengidir kürkleri.
Kamuflaja bu kadar ihtiyaç duymalarının sebebi avdan ziyade, izsürerek beslenmeleridir. Yani kutup ayısı vb. hayvanlardan arta kalanlardan.
Benzersiz üstün duyma yeteneği sayesinde kendi de avlanır, avını görmese bile duyarak nerede olduğunu kestirir, havaya zıpladıktan sonra hızla “kar dalışı” yapar. Şekil 1A: http://www.youtube.com/watch?v=dP15zlyra3c
Kış uykusuna yatmaz. -50 küsür derecelerde bile hayatta kalabilen kutup tilkisi, kar fırtınası gibi ekstrem durumlarda ise 3-5 metre derinliğinde tünel kazıp içine saklanır. Resimde de gördüğünüz bol tüylü ve kabarık kuyruğuna sıkça kıvrılarak ekstra ısınma sağlar.
Köpek familyasından olan kutup tilkisi, ortalama bir köpek boyutundadır, genelde 5-9 yavru verirken, 14-15 yavruya kadar doğurabildikleri bilinir. Tek eşlidirler, ömürlük çiftleşirler ve yavrunun bakımını hem dişi hem erkek üstlenir.
Yaşam süreleri ise ortalama köpeklere göre daha azdır, ömürlerinin 10 seneyi geçtiği pek görülmez. Küresel ısınma ve eriyen buzullar yüzünden, diğer kutup hayvanları ile birlikte nesli tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bu şirin hayvanların.

Bir cevap yazın