0 Views

Güzel uydurmuş

Beethoven ünlü şaheseri 9. senfoniyi bestelerken ve sonrasında yönetirken tamamen sağırdı ! Batı repertuarının en önemli eserlerinden olan ve Avrupa birliğinin resmi marşı olan 9.senfoni Beethoven’ın tamamladığı son senfonisiydi ve 1818’de başladığı eserini, 8. senfoninin üzerinden 12 yıl geçtikten sonra 1824’te tamamlayabilmişti.9. senfoni aynı zamanda insan vokallerinin kullanıldığı ilk senfonidir.

Aynı yıl Mayıs 1824’te premiyeri yapılan senfoniyi de haliyle sağır sağır yönetmişti Beethoven.Aslında performansı yöneten Michael Umlauf’tu ancak Beethoven’da sahneyi paylaştı.Olaylar şu şekilde gelişti; 2 yıl önce sağır Beethoven’ın bir opera provasını yönetmesini izleyen Umlauf, fiyaskoyla karşılaşmıştı.Ancak Beethoven’ı kırmamak adına, gösteriyi yönetmesine izin vermiş, ama şarkıcı ve müzisyenlere Beethoven’ı ve komutlarını kaale almamalarını, görmezden gelmelerini söylemişti.Beethoven ise tüm heyecanıyla her bölümün başında tempoyu veriyor, sayfaları çeviriyor, duyamadığı orkestrayı yönetmeye çalışıyordu.

Gösterinin sonunda seyirciler delice alkış tutarken, Beethoven halen komut veriyordu duyamadığı için.Alkışları kabul etmesi için kontralto gidip Beethoven’ı seyircilere döndürmek zorunda kalmıştı.Seyirciler ise bu harika eserin yaratıcısı Beethoven’ı büyük bir saygı ve empati ile karşılamış, gayet duyarlı bir şekilde son derece memnuniyetlerini göstermişlerdi.

Hani sağır duymaz uydurur derler ya, Beethoven da çok fena uydurmuş.Uydurarak dünya klasiği çıkarılır mı arkadaş !

Bir Cevap Yazın