0 Views

Gereksizce

İngilizce’de 250,000’den fazla kelime var, bunların 249,000’i gereksiz ! Aslında tam olarak “gereksiz” değilse bile, “olmasa da olur” diyebiliriz.Zaten sürekli söylenir; “abi adamlarda aynı kelimeden 5 tane var” tarzı laflar ingilizce söz konusu olduğunda.Charles Kay Ogden de bundan dert yanıyor olacak ki; “Temel İngilizce”yi geliştirmiş.

Charles Kay Ogden tarafından geliştirilen “Temel İngilizce” 850 kelime içeriyor ve “derdinizi anlatmaya” yetiyor.Sadece 18 fiil barındıran temel ingilizce, “ingilizceyi ana dili gibi öğrenmek” (!) isteyenler için değil de daha çok ikinci dil olarak kullanmak isteyenler için geliştirilmiştir.

Ogden’e göre ingilizce de işi karmaşıklaştıran fiil kullanımıydı ve fiil sayısını 18’e kadar düşürürken, fiillere “operatör” adını vermiş, ve “basit ingilizcede fiil yok” demiştir.

Basit ingilizce, komplike kurallardan arındırılmış ve ingilizce de çokça bulunan istisnalar göz ardı edilmiştir.Mesela güneşin batışını anlatırken “günbatımı” (sunset) kelimesini bilmek zorunda değilsiniz, “günaşağı” (sundown) diyebilirsiniz, 850 dışında kalan ihtiyaç kelimeler yine bu 850 kelime arasından kelimeler birleştirilerek türetiliyor.

850 kelimenin sıralı tam listesine tıklayarak bakabilirsiniz.

Artık “derdimi anlatçak kadar biliyorum” demenize gerek yok, temel ingilizce biliyorum diyerek daha havalı gözükebilirsiniz 😛

Bir Cevap Yazın