0 Views

It’s dı fudbol, sometimes what can you du

Artık 22 adam “bir topun” peşine koşmayacak; “Futdublebol” iki topla oynanan yeni futbol ! Ukraynalı bir grup üniversite öğrencisi normal futbolu yeterince heyecanlı bulmamış olacaklar ki; iki farklı renkli topla aynı anda oynanan “futdublebol”u (orj: footdoubleball) bulmuşlar.İki topla oynanmasının dışında, en ilgi çekici  tarafıda “ofsayt”ın olmaması !

Oyun kurallarının çoğu aynı olmakla beraber, futbolu daha da heyecanlı ve öngörülemez hale getirmek için bazı düzenlemeler yapılmış.En önemlisi “ofsayt”ın olmaması.Bu sayede oyunun akıcı yapısı bozulmuyor.Eğer bir taraf gol atarsa, diğer top oyun dışına çıkana veya o da gol olana kadar, gol olan top devre dışı kalıyor.Eğer iki takım aynı anda gol atarsa, iki kalecide kendi penaltı noktalarından oyunu başlatıyorlar.Son olarak, aynı takım iki topla birden gol atarsa, iki gol birden yiyen takım, iki topuda taç atışı ile oyuna sokuyor.

Diğer bir fark ise santrada; normalde sahanın ortasından başlanan oyun, burada iki farklı renkli topu kaleciler kendi sahalarının köşe vuruşu bölgelerinden başlatıyorlar.İşte buradan sonra “çarşı karışıyor”, oyun başlar başlamaz her iki takım da hem bir yandan hücüm yapmaya, hem de diğer yandan savunma yaparak gol yememeye çalışıyor.Eğer bir takım iki topa da sahip olursa, ikisiyle birden de hücum edebiliyor.İşte asıl bu nokta kalecilerin asıl sorunu, kaleciler çift şutlarla karşılaşabiliyorlar.

Ukraynalı oyunculara göre futdublebol normal futbola göre çok daha zevkli; daha fazla koordinasyon gerektiriyor, daha heyecanlı ve daha dinamik.Normalde futbol maçları 0-0 , 1-0 gibi skorlarla biterken, futdublebol da maçlar 15-8, 20-11 gibi skorlarla bitiyor.İşin ilginç tarafı, takibi daha zor gözüken futdubleboldan hakemler şikayetçi değil, hatta daha kolay maç yönetildiğini söylüyorlar.Çünkü sürekli en az bir top oyunda olduğu için futbolcular maçın heyecanından itiraz etmeye vakit bulamıyorlar.Hakem demişken, hoca 4lüsü yine aynı prensipte yalnız yan hakemler iki farklı renkte bayrak kullanıyorlar tabi.

Futdublebol 2007 yılından beri oynanıyor ve federasyonu bile var.

Futdublebolun bizce getireceği en büyük yenilik artık kadınların “22 adam bi’ topun peşine koşturuyorlar” lafını söyleyemeyecek olmaları, ve “hocam sahada iki top var”, “ofsayttı, değildi” vb. vb. çoğu gereksiz tartışmayı ortadan kaldıracak olması.Biz zaten Fatih Terim’in ünlü ingilizce konuşmasını o maç için değil, bu futduble bol için yaptığını düşünüyoruz.Ne diyordu imparator: “It’s dı fudublebol, sometimes what can you du”.

Çoğu zaman tüm futbol severler düşünmüştür sahada iki top olsa ne olur, ofsayt kalksa ne olur diye, işte buyrun size futdublebol.Kulağa çok heyecan verici geliyor, eminiz bir gün büyük takımlar futdublebol maçı yaparlarsa seyir zevki çok yüksek maçlar olacaktır.Şimdilik Ukrayna’da oynanan maçtan görüntüleri buradan izleyebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın