0 Views

Fifti fifmedi

Yazı tura atışında ihtimal her zaman 50-50 değildir, en dürüst olanında bile  ! Yazı tura atışı ihtimali %50 yazı %50 tura yani fifty-fifty (50-50) olarak bilinir.Ancak yapılan atışta kullanılan paranın hilesiz (bir tarafı ağır, kesik vb…) ve atanın da dürüst olduğunu varsaysanız bile dengeyi bozan etkenler vardır, ve bazen %1 seviyesinde etkiler, %1 kulağa az gibi gelse de aslında çok ciddi bir varyanstır.

Bozuk paraların genelde tasarımları gereği tura tarafında daha çok dekorasyon olduğu için daha ağırdır.Ancak düşündüğünüz gibi asıl etken bu değildir.Hatta standart bir hava atışında bu etkisizdir.Asıl farkı yaratan faktör, hava da para dönerken kaç kez yazı kaç kez tura yüzünün döndüğüdür.

Yapılan 31 sayfalık araştırmanın sonuçları:

1- Atışı yaptıktan sonra tutarak atılanlarda, atılan yüzün gelme olasılığı %51 ile daha yüksektir.
2- Havaya fırlatılmadan ziyade; elle döndürülerek yapılan atışlarda ağır tarafın gelme olasılığı %80’lere vardığı gözlenmiştir !!
3-Atış sonrası tutmak yerine yere bırakılan atışların tahmin edilebilirliği daha düşük, yani daha güvenilirdir.
4-Yere bıraklın atışlarda, para yere düştüğünde dönüyorsa, daha fazla gözüken tarafın gelme ihtimali daha yüksektir.
5-Dik gelme olasılığı 6000 de 1’dir.
6- Aynı şartlar altında yapılan atışlarda aynı sonuçların alındığı görümüştür.Yani, tamamen şans değildir, yazı tura atışında kararlılık (determinizm) mevcuttur.
7- Daha fazla döndürülerek yapılan atışlar daha spontane, yani güvenilirdir.

Avantaj elde etmek için ipuçları:

1- Tarafı seçen siz olursanız, yukarıdaki 1.ci maddeden faydalanabilirsiniz.
2- Atışı yapan siz olursanız, çeşitli hokkabazlıklardan (açmadan önce el içinde döndürme vb.) korunmuş olursunuz.
3- Atışı hem yapan hem seçenin aynı kişi olmasına izin vermeyin, tabi bu siz değilseniz (:
4- Sadece seçen taraf sizseniz, atılan yüzü değil, aksini seçin. ( Farkındayız yukarıdaki 1.ci kuralla çelişiyor gibi gelebilir ama aslında çelişmiyor.Şöyle ki; 1.ci kural doğru olmakla beraber, atış sonrası çoğu insan diğer elinin üzerine yapıştırırken diğer tarafı çevirdiğinden ters mantıkla, gözükmeyen -aşağı bakan- yüzü seçmeniz daha mantıklıdır.)
5- Sadece atıcı siz iseniz, seçenin şimdi bahsettiğimiz açmadan önce avuç içinde çevirme alışkanlığından faydalanmaması için, bazen açmadan önce çevirin, bazen çevirmeyin.
6- Son olarak, fırlatılmadan sadece döndürme ile yapılan atışlarda kesinlike seçen tarafın karşı taraf olmasına izin vermeyin; bariz 2. sonuç yüzünden.

Sonuç olarak, hayatta hiçbir şeyin kesinliği olmadığı gibi, en dürüst yazı tura atışının bile ihtimali %50 değildir.50-50  (fifti-fifti) diye birşey yoktur.

Bir Cevap Yazın