This post is popular. 4.700 Views

Mutant kediler

Tüm kediler mavi gözlü doğar ve birkaç ay içerisinde gözleri renk değiştirir.Bazıları ise daha ilginç olarak iki farklı renk alır.Ülkemizde van ve ankara kedilerinden görmeye alışkın olduğumuz farklı gözlü kediler “heterokromi” adı verilen mutasyon sonucu iki ayrı gözde iki farklı renk sahibi olabiliyorlar.

Her ne kadar hastalık geçirmiş kedilerde gözlendiği düşünülse de, gözlerdeki bu farklılaşma bir hastalık sayılmaz.”Beyaz gen” ve “beyaz nokta gen”i baskın olan kedilerde yoğun olarak görülür ancak beyaz gene sahip kedinin vücudunda illa beyaz olması gerekmez.Bu gen göze rengini veren “melanin”in, irise ulaşmasını engeller.

Farklı renkli gözlü kedilerin sağır olduğu önyargısı da yanlıştır; %60-%70’i duyabiliyor.Asıl, iki gözü de mavi olan kediler daha çok sağırlık ve diğer genetik hastalıklara gebedir.

Kedilerde çok güzel ve karizmatik duran farklı renkli gözler, köpeklerde ise daha çok dezavantaj olarak görülüyor.Köpek yarışmalarında eksi puan sebebi olan farklı gözler, kedilerde ise birincilik ödülünü almada etkili oluyor.

Her halükarda harika duran heterokromik kediler dikat çekmeyi her zaman başarıyor.Heterokromi ve göz rengi mutasyonu ile ilgili yazımız “mutant ve gururlu” ya göz atabilir, veya diğer kedi gerçeklerini okuyabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın