300 Views

Gerçekten Gökdelen

Dubai’deki dünyanın en yüksek binası 830 mt. yüksekliği ile “Burj Khalifa” kelimenin tam anlamıyla gökdelen.Resimde görmüş olduğunuz Burj Khalifa’dan çekilmiş diğer gökdelenlerin fotoğrafları.Yazımızdaki diğer fotoğrafları da incelediğinizde göreceksiniz ki; diğer gökdelenleri kıskandırır yükseklikte.

Aslında yüksek bina gökdelen deyince akla hemen New York’taki Empire States Binası, Eyfel kulesi gibi yapılar geliyor ancak, aslında bu yapılar sıralamada son sıralarda yer alıyorlar.İnsanoğlunun bugüne kadar yaptığı en yüksek bina Burj Khalifa.Yapımına 2004’te başlanıp 2010 yılı başında tamamlanan gökdelenin yapımında 330,000 m3 beton, 55,000 tondan fazla çelik kullanıldı.Yapımında 7500’den fazla kişinin çalıştığı inşaat, toplamda  22 milyon iş saatine bedel.En üst katların tamamlanmasında ise 3 devasal vinç kullanıldı.Özellikle beton dökülmesi esnasında inanılmaz özen gösterildi, çünkü 50 dereceyi bulduğu Dubai sıcaklarında meydana gelebilecek en ufak bir çatlak bütün binanın güvenliğini tehdit edecekti.Bu yüzden içine buz karıştırılan beton geceleri döküldü.

İşte Burj Khalifa’nın diğer ikonik binaları kıskandıran karşılaştırma tablosu:

Sadece en yüksek bina olmakla kalmayan yapı, bir çok rekoru elinde bulunduruyor:

Dünyanın en yüksek gökdeleni.
Dünyanın gelmiş geçmiş en yüksek binası.
Dünyanın en yüksek ayakte ve bağımsız yapısı.
Dünyanın en katlı binası: 160 kat !
Dünyanın en hızlı asansörleri ! Saatte 64 km’ye varan hızlarıyla.
Dünyanın en yüksek camisi (158.ci katta)
Dünyanın en yüksek gece kulübü (144.cü katta)
Dünyanın en yüksek restoranı (122.katta)

..diye diye liste uzayıp gidiyor.

Ancak Burj Khalifa’nın tahtı sallanıyor ! Merak etmeyin canım binaya birşey olduğu yok.Ancak yapımının 2016-2017’de tamamlanması öngörülen yine Dubai’deki “Kraliyet Kulesi”nin “gözü yükseklerde”.Proje aşamasında “1 mil kulesi” (1.6 km) olarak düşünülen yükseklik, daha sonra fizibilite gereği 1 km.’ye kadar düşürüldü.Ama yinede sürprizlere açık ve net bir şey yok.Zira bu tip projelerde son ana kadar tam yükseklik verilemiyor.Herşeye rağmen, Burj Khalifa’dan tahtı devralmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Aslında gökdelen hakkında daha anlatılacak çok şey var ki; anlat anlat bitmez.Bu yüzden sizi gökdelenin bir güzel resmi ve halihazırda gökdelenler şehrine dönüşen Dubai’nin bir silüeti ile başbaşa bırakıyoruz:

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın