200 Views

Buz şehri

Yakutsk -55 dereceyi bulan havasıyla dünyanın en soğuk şehri ! Sibirya’da kuzey kutbundan 450 km uzaklıktaki Yakutsk şehri o kadar soğuk ki; -45 derecelerdeki hava, şehrin sakinleri için “normal”.Sıcaklık (ya da soğukluk mu desek) ortalamasının -40 derecelerde seyrettiği şehirde nüfus ise beklediğiniz kadar az değil.240,000 kişi şehirde yaşıyor.Şehrin bu kadar popüler olmasının ana sebebi zengin yer altı kaynakları; dünya pırlanta rezervlerinin %20’si burada bulunurken, altın ve diğer kıymetli madenler açısından da zengin.

Öyleki, şehir periyodik tablodaki tüm elementleri barındırıyor ! Hatta efsaneye göre yaradılış tanrısı, dünyaya doğal kaynakları yaymak için gezerken, Yakutsk’a geldiğinde soğuktan elleri donmuş ve elindeki bütün elementleri buraya düşürmüş !

Hikaye biraz abartı gibi gelse de koşullar burada hakikaten zorlu.Mesela kimse gözlük takamıyor, çünkü -50 derece soğuklarda gözlüğün metali veya plastiği derinize yapışıp, çıkartmaya çalıştığınızda derinizi söker.O kadar ki; sakinlerini şaşırtan en “sıcak” kasım ayını yaşayan Yakutsk’ta sıcaklık ortalaması -25 derecelerdeydi.Sokaklarda dolaşabilmek için, bir valiz kıyafeti üzerinize geçirip kat kat lahana gibi giyinmeniz şart.Direk cildinizle temas mümkün bile değil, zaten dışarıya çıkmanızdan itibaren birkaç dakika içeriisnde yüzünüz donup, batmalar başlıyor.Eldivensiz gezmek diye bir şey söz konusu bile değil.Tahmin edersiniz ki; pazarda çarşıda göreceğiniz herşey “dondurulmuş gıda :P” dondurulmuş süt, donmuş balık…

Hani bırakın bizi, Sibirya standartlarına göre bile insan dışı soğuk burası.Millet güzel gözüküyor diye kürk giyer ya, burada kürk giymeme şansınız yok, kürk giymezseniz soğuktan ölürsünüz, “o derece”.

Çoğu akademisyen burayı yaşanmaz, veya yaşanmaması gereken bir yer olarak adletsede, yerli halkı burada doğduk burada ölürüz diyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın