300 Views

Deveye insan atlatmak zor

Yemen’in Zaranik kabilesinin geleneksel sporu sıra develer üzerinden atlamak.Kızıldeniz’in kıyısındaki Tihama-al-Yemen adlı çöl ovada bu spor, güç, cesaret ve hız göstergesi sayılıyor.En çok devenin üstünden en uzun atlayan şampiyon oluyor.Kabilenin şampiyonlarından Bhayder Mohammed Yusef Qubaisi, isminden daha kısa bir açıklamada bulunarak “biz böyleyiz” diyor.

Geleneğin geçmişi çok eskilere dayanıyor.Hikayesi bilinmemekle beraber, bizim tahminimizce kızını vermek istemeyen babalardan biri “ya bu deveyi atlarsın ya da bu diyardan gidersin” demiştir heralde.Düğün, şölen ve bilimum kutlamalarda dans eşliğinde yapılan bu etkinlik belki de onların tek eğlencesi zira Yemen, fakir olan bölgenin en fakir ülkelerinden.Neydi bir laf daha vardı “deveyi diken, insanı koşan” mı.. yok yok öyle değil di o :D.

Sonuç olarak, kulağa çokta zor  gelmeyen spor aslında çok zorlu çünkü zaten yüksek olan develerin hörgüçleri işi daha da öngörülmez hale getiriyor.İşte o şok görüntüler P:

http://www.youtube.com/watch?v=uo_Gg7ClW7c#!

Son olarak bu spor kadar eski olmasa da, baya eskilere gidiyor hafızalarımız birden, “komik video”ların cdlerle elden ele dolaştığı zamanlardan serbest çağrışım yapan bir video ile sizi  başbaşa bırakıyoruz:

Bir cevap yazın