200 Views

Çikolata tepeleri

Filipinler’deki “çikolata tepeleri”  50km2‘ye yayılmış 1,776 tepeden oluşuyor ! Dünyanın eşsiz manzaralarından birine sahip tepelerin ismi, tepeleri kaplayan çimin kuru dönemde çikolata rengi almasından geliyor.

Tepelerin oluşumunu anlatan 4 efsane var; bunlardan ilki, kıyasıya savaşan iki devi anlatıyor.Günlerce süren savaşta birbirine dev kaya ve kumlar atan devler, savaş sonrasında arkadaş olmuşlar ancak sonra bıraktıkları artıkları toplamamışlar ve böyle oluşmuş.

İkincisi ise biraz daha romantik; Arogo isimli dev bir gencin, Aloya adlı ölümlü bir hatuna aşık olması sonucu bu imkansız aşk, Aloya’nın ölümü ile Arogo’yu kedere sevk etmiş ve Arogo’nun gözyaşları bitmek bilmemiş, bu gözyaşları kuruduğunda ise tepeler oluşmuş.

Son iki hikaye ise mesajı güzel ama konusu biraz nahoş, biri açgözlülük, diğeri ise obezite ile ilgili 😀 Bunlarda ilki, önüne geleni yiyen dev bir karabao(bir çeşit öküz)yu anlatıyor.Bölgeye musallat olan öküzü durdurmak için köylü yiyeceklerini zehirliyor ve miğdesi bozulan dev öküzün dışkılarından tepeler oluşuyor.Diğer hikayede ise yine Miguel adında bir dev herşeyi yiyip obez oluyor ancak Adrianna isimli güzel bir kızla tanışan dev, onun ilgisini çekebilmek için yediğini çıkarmaya başlıyor, ve sonunda üzerindeki fazlalığı atan (: dev kızın ilgisini başarıyor, kalan artıklar ise tepeler oluyor.Devlerin aşkı hakkaten “büyük” oluyormuş 🙂

UNESCO’nun “Dünya mirası” listesi adayı bölge, üzerine inşa etmek isteyenlerle savaşını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın