401 Views

Sen hiç ateşkuşağı gördün mü ?

Hepimiz gökkuşağını biliyoruz.Peki hiç “Ateş gökkuşağı” duydunuz mu ?

Ateş gökkuşakları doğanın ender harikalarından.Peki ateş gökkuşakları neden bu kadar ender ? Çünkü ilk önce güneşin aşırı yüksek, – ufkun 58 derece üstünde olması gerekiyor ve birde o anda sirüs bulutu olması gerekiyor.

Sirüs bulutu ne derseniz; sirus bulutu, ince, adeta saç gibi dağınık, çok yükseklerde (8,000 metre üzerinde) oluşan bulutlardır.Bu kadar yükseklerde nem çok az olduğu için bu kadar incedirler.

Tüm bu şartların gerçekleşmesi ile de bitmiyor; sirüs bulutlarındaki buz kristallerinin ışınları kırması için yatay halde bulunması gerekiyor, aksi halde renkler ayrılıp gökkuşağına dönüşmüyor.Bu kristaller altıgendir, ışık yan yüzeylerinden girip yatay yüzeyinden terkeder.Dediğimiz gibi bu kristallerin yere paralel olması gerekiyor.

Doğanın bin bir ilginç güzelliğinden biri olan ateş gökkuşağının bilimsel adı sirkumhorizontal arktır yani yatay yarıçap yayı.

Tanrının fırçayı eline almış ya da biraz photoshopa bulaşmış gibi gözüken bu ender ışık oyunundan sizin için güzel bir derleme yaptık:

Bir cevap yazın