0 Views

Astarından pahalı

Dünyanın en pahalı maket arabası, gerçeğinden 12 kat daha pahalı ! Lamborghini Aventador modelinin 1:8 oranında modelleyen Robert Gülpen isimli Alman, model (maket) otomobili yaparken, karbon, platinyum, altından yapmış, süslemesinde de kıymetli taşlar kullanmış.

1990’lardan beri değerli metallerden minyatür otomobil modelleri yapan eski mekanik mühendis 52 yaşındaki Gülpen, daha önce hiç yapılmamış birşeyi yapmak istediği için böyle bir şeye kalkışmış ve buınun için en uygun modelin  Lamborghini Aventador LP 700-4 olacağına karar vermiş.

Orijinalinde olduğu gibi modelin gövdesi de karbon, ve toplamda 2 milyon € – 5 milyon TL ! – değerinde kıymetli taş ve metal kullanmış.Metalleri daha çok detaylı jantlarda kullanırken, elmas ve kıymetli taşlardan, koltuk, direksiyon ve farları dizayn ederken faydalanmış.

Gülpen’in “yüksek teknoloji sanat ürünü” olarak nitelendirdiği şaheserini 500 saatte tamamlayabilmiş.Ancak emeğinin karşılığını almak üzere gibi.Minik Lamborghini bu Aralıkta, Dubai veya New York’ta yapılacak bir müzayede de açılış fiyatı 3.5 milyon €’dan görücüye çıkacak.Yani gerçek bir Lamborghini Aventador’dan 12 kat pahalıya ! Bir Aventador şu an 303,450€.

Ancak ben müzadeyeyi bekleyemem şimdi hemen buna sahip olmam lazım diyorsanız, ve 4.5 milyon €’nuz varsa bu modele hemen sahip olabilirsiniz.

Ben onu ordan yürüyürüm diyenlere de uyarı, model kurşun geçirmez camlarda elektronik koruma altında (:

Bir Cevap Yazın