0 Views

Arkandan ağlar sonra

Her yıl dünya çapında yiyeceklerin 3’te 1’i israf oluyor, diğer yanda her yıl 6 milyon çocuk açlıktan hayatını  kaybederken ! Her yıl 1.3 milyar ton yiyecek israf oluyor, yani dünya yiyecek üretiminin 1/3’ü ! Öte yanda 1 milyar insan açlıkla boğuşuyor.

Hani annemiz hep der ya “arkandan ağlar” diye, aslında arkadan ağlaması gereken biri varsa o da yemeğimiz değil, biziz.

Dünyada yuvarlak rakamlarla 7 milyar insan var ve 1 milyara yakın insan açlıktan muzdarip, yani her 7 kişiden biri açken yiyeceklerin 3’te 1’i israf oluyor.

Matematiği yapmak zor değil.Yani aslında dünyada herkese yetecek kadar yiyecek üretiliyor, öyle ki; son 30 yılda kişi başına düşen yiyecek üretimi (kalori) %20 arttı.Açlığın sebebi dağılım adaletsizliği.Açlık çeken çoğu kişinin ya yiyecek üretecek yeri veya alacak parası yok.

Dünya nüfusunun %80’i günlük 10$ – 17 TL-‘den daha az gelirle geçinmeye, hatta daha da kötüsü, en fakir %40; yani her 3 kişiden biri günlük 1$’ın bile altında bir gelirle geçinmeye çalışıyor !

Sloganımız “Bütün gerçekler acı değildir.” ama bazıları ‘gerçekten’ acı.Her zaman komik veya eğlenceli gerçekler verecek değiliz ya.

Bir Cevap Yazın