0 Views

Aha, vaha.. oha !

Resimde gördüğünüz photoshop değil, serap değil, gerçek bir vaha ! Çölün kızgın sıcak ve kumlarının arasındaki bu cennet gibi vaha Peru’daki Huacachin vahası.

Vaha’nın tek özelliği, kavuran çöl sıcağından koruyan palmiye gölgeleri değil, aynı zamanda altından geçen şifalı bir nehir ! Nehrin sularının deri rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklar dahil bir çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Vaha, serap değil gerçek dedik, ama bir serap gibi bitmek üzere.Ziyaret etmek isteyenler elini çabuk tutmalı, zira karşı komşu Ika şehrinin 200.000 sakini bahsettiğimiz şifalı nehri içme suyu olarak kullanarak kurutmak üzere ! Tabi onlara da suç bulmamak lazım, suç hepimizin, küresel ısınma yüzünden su kaynakları hızla tükeniyor.

Bu olay aklımıza animasyon filmi “Rango”yu getirdi.Ancak orada golf sahası şehrin suyunu tüketirken burda iş biraz tersine, şehir bu vahanın suyunu bitiriyor ! Ama iki hikayenin de ortak noktası, insanoğlunun duyarsızlığı ve çevre.

Hikaye demişken, vahanın hikayesi de ilginç, vahanın etrafına kurulduğu lagünün ve etrafındaki çölün şöyle oluştuğu anlatılıyor: “Bir prenses lagün (göl)de banyo yaparken, azgın sapık davetsiz misafir gelince koşarak oradan uzaklaşırken, geride bıraktığı su bu lagünü, kaçarken düşürdüğü örtüsünün parçaları ise etrafındaki kumu oluşturmuş”.Bugünse prensesin halen oradaki lagünün derinliklerinde mutlu mesut yaşadığı söylenir, ancak bahsettiğimiz olur da orası tamamen kurursa dibinde prenses mi var ne var göreceğiz artık.

İşte bu güzelliğin bir kaç resmi:

Bir Cevap Yazın