400 Views

Adamın dibi Buffet

“Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir, ucuz insanlardan beklemeyin.„
— Warren Buffett

Resimdeki Warren Buffett dünyanın en zengin 3.cü adamı (bir ara 1.ciydi), dünyanın görüp görebileceği belki de en büyük filantropistlerden. Servetinin 31 MİLYAR dolarını (%85’ini) çoktan hayır kurumlarına bağışladı.
Hala 50 sene önce evlenince aldığı 100binlik evde oturuyor, 40binlik mütevazı bir araba kullanıyor. Ne evinde ne arabasında etrafında hiç koruma yok; ne çit tel ne insan.
Kendisi dünyanın en büyük özel jet şirketinin sahibi, ama kendi özel jeti yok, her yere arabasıyla gidiyor.
Sahibi olduğu Berkshire Hathaway Holding bünyesinde 63 şirketi barındırıyor. Buffett yılda sadece 1 kez CEO’larına uzun dönem hedeflerini yolluyor, 1 kez de hisse sahiplerine mektup. Bunun dışında boş toplantılar yapmıyor, kimseyi arayıp hesap sormuyor. Kendisinden toplantı görüşme talep etmek de haliyle bir o kadar zor, yani insanların vaktini harcamadığı gibi, kendi vaktini de harcatmıyor. Bill Gates bile, artık yakın dost olmalarına rağmen onla yarım saatlik bir görüşmeyi lütuf sayıyor. Zira telefon taşımıyor, bilgisayar kullanmıyor.
Boş vakitlerinde sosyeteyle takılmak yerine evinde oturmayı tercih ediyor. Bugüne kadar hep mütevazı yaşamı seçen Buffett, kendi lüksleri yaşamadığı gibi çocuklarına da yaşatmıyor (!)
Buffett’ın çocuklarının hesabına her 5 yılda bir 1 milyon $ yatırılıyor o kadar. Çocuklarının “şanslı sperm” olmalarını istemiyor (rahat ediyorlar ama çok paraları olmayacak diyor çocukları için)

Aynı zamanda başını kendisi ve Bill Gates’in çeltiği “Verme yemini”nin yazarlarından. Bu yemine imza atan zenginler gelirlerinin en az %50 ve daha fazlasını bağışlayacaklarını taahhüt ediyor. Bugüne kadar içinde Facebook kurucusu Zuckerberg’in de bulunduğu 69 MİLYARDERe imza attırdılar.

Servetini sıfırdan yapmış hem de Buffett. İlk hissesini 11 yaşında alan Buffett, çok geç atıldığını düşünüyor !
Kredi kartlarından uzak durun, kendinize yatırım yapın diyor. Diğer tavsiyelerinden bazıları ise şunlar:
“İhtiyacınız olmayan şeyleri alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.„
— Warren Buffett
“Kural 1: Asla para kaybetmeyin.Kural 2: Birinci kuralı unutmayın.„
— Warren Buffett

Bir cevap yazın