0 Views

13. cuma

Ayın ilk günü Pazar olan her ayın 13’ü Cuma’dır.Bildiğiniz gibi “13.cü Cuma”lar uğursuz sayılır, ancak bu batıl inancın geçmişi o kadar eski değil, ilk kayıtları sadece 19.yy’a dayanıyor.Neden uğursuz olduğuna inanldığına dair ise tatmin edici bir şey yok, bir kaç romanda uğursuz belirtilmesi dışında..

En tutar yanı olan açıklama; numeroloji de 12 rakamının bütünlüğü tamamlanmış olmayı ifade ettiğinden, 13’ün bir aşımı, bütünlüğü bozmayı ve düzensizliği ifade ettiği söyleniyor (12 saat dilimi, Olimpos’un 12 tanrısı vb..).Numeroloji de 13’ün yeri ile ilgili detaylı “Körkünç” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İspanyolca konuşulan ülkelerde ve  Yunanlarda ise “13.cü Salı” , uğursuz kabul edilir.Özellikle Yunanların İstanbul’un fethinden mütevellit 1+4+5+3 = 13 etmesi ve fethin salı günü gerçekleşmesi, salı gününün haftanın 3.cü günü olması ve yunanların “uğursuzluk üçlerle gelir” inancı bunu destekliyor.

İtalyanlar ise 13cü değil 17.ci cuma uğursuz sayılır.Hatta İtalya’da 13 rakamı genel olarak uğurlu sayılır.

Yalnız Hollanda’da yapılan bir araştırma gösterdi ki; “13.cü Cuma”larda kaza, ölüm, hırsızlık gibi uğursuzluklar artmıyor, aksine azalıyor ! Çünkü insanları daha temkinli olmaya itiyor bu inanç ve bazı insanlar evden bile dışarı çıkmayınca haliyle tüm suç, kaza vb. rakamlar düşüyor.

Ortalama olarak her 212.35 günde 1 Cuma 13 denk gelir.Yani büyütecek bir şey yok, aptal Amerikanlar gibi olmayın, batıl inncınız olacaksa da en azından hafif bi’ dayanağı olsun yahu..

Bir Cevap Yazın